Szkolenie z Jeffem Sandersem 21-22 września 2013

W dniach 21-22.09.2013 mieliśmy okazję gościć specjalistę od Vaquero Horsemanship Jeffa Sandersa. Poprowadził dwudniowe szkolenie na które przybyło 8 koni i około 20 słuchaczy.

Vaquero Horsemanship ma swoje początki w średniowiecznej Europie. Konie używane w bitwach musiały posiadać te same umiejętności, które są nadal konieczne w dzisiejszych czasach w przypadku koni pracujących z krowami ( jest to przede wszystkim niesamowita lekkość, zwrotność i harmonia podczas jazdy).

Hiszpanie, którzy przybyli do Ameryki podczas konkwisty, przywieźli ze sobą tradycje jeździeckie, które najwierniej są kontynuowane poprzez osoby jeżdżące w wyżej wymienionym stylu, czyli poprzez tzw. „californios” / „vaqueros”.

Jeff Sanders wychował się na ranczo w środku oryginalnego regionu vaqueros, gdzie tradycja ta przekazywana jest w nie zmienionej formie od pokoleń i miał szczęście wyrastać od najwcześniejszych lat wśród tradycji vaquero horsemanship. Od wczesnego dzieciństwa pracował na ranczo, uczestniczył w pierwszych zawodach reiningowych w wieku 6 lat!

Szkolenie skierowane było do osób jeżdżących we wszystkich stylach jeździeckich, zarówno rekreacyjnie, jak i sportowo. Bo kto z nas nie chciałby osiągnąć idealnej harmonii i lekkości jazdy ze swoim koniem? I mieć konia, który idealnie odpowiada na sygnały i w związku z tym możemy polegać na nim w każdej sytucji?

Vaqueros trenują konie na początku na tzw kalifornijskim hackamore (bosalu), więc najlepiej było uczestniczyć w szkoleniu jeżdżąc na bosalu, ale istniała oczywiście możliwość jazdy na innym kiełźnie. Około 10 procent szkolenia to praca z ziemi, reszta to jazda. Nie jest to szkolenie z tzw „jeździectwa naturalnego”, nacisk kładziony był przede wszystkim na ćwiczenia gimnastyczno- rozluźniające i na osiągnięcie większej lekkości i harmonii podczas jazdy

KONTAKT tel. 503 563 750 lub 602 337 335
E-MAIL, WWW zarzad@tjn.sic.pl