Krzysztof Wójcik

 

kwKrzysiek rozpoczął swoją przygodę z końmi w 1988 roku. Jego pierwszym koniem którego dosiadał była „Krynica”. Początki swojej kariery zawdzięcza instruktorom z klubu jeździeckiego „Baszta Zawada”. Już po roku doceniono jego umiejętności jeździeckie, umożliwiając mu trening w sekcji sportowej. Pierwszym dużym sukcesem były wygrane eliminacje Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży.

W wieku 18 lat Krzysiek postanowił wyjechać do Niemiec by tam zgłębiać tajniki wiedzy kunsztu jeździeckiego. Podejmując prace bereitra w stajni sportowej uczył się fachowej metodyki pracy z młodymi końmi  oraz przygotowania ich do sportu.

Po powrocie do Polski Krzysztof podejmuje pracę  w SK Okoły. Doświadczenie zdobyte u zachodnich sąsiadów oraz ciężka praca z ówczesnym szkoleniowcem Trenerem Hubertem Szaszkiewiczem  zaowocowały uzyskaniem trzech kwalifikacji do Mistrzostw Polski Młodych Koni.

W  latach 2001-2004 nawiązuje współpracę z trenerem Krzysztofem Koziarowskim (WLKS Krakus Swoszowice), dosiadając koni Femina K oraz Finezja K  notuje pierwsze bezbłędne przejazdy w konkursach Grand Prix jak również dwukrotnie zostaje Mistrzem Seniorów Makroregionu Małopolska. Do Pasma sukcesów z tego okresu należy także wygrany  trzykrotnie z rzędu Puchar oraz Ranking Małopolski.

Kolejnym zagranicznym klubem, w którym zdobywał doświadczenie była stajnia handlowa Berger Sportßfreunde. Po powrocie do kraju, ważną osobą, która przyczyniła się do rozwoju umiejętności jeździeckich Krzyśka był trener śp. Zbigniew Ciesielski. Dzięki owocnej współpracy z trenerem Krzysiek zdobył na koniu Amar-Plus S 4m na MPMK.

Od 2007 rozpoczął współpracę z trenerem Wiktorem Niemojewskim jeżdżąc w barwach KJ Equus Węgrzce. Treningi doprowadziły do startów w Międzynarodowych Zawodach w Poznaniu, Arezzo oraz na innych prestiżowych zawodach.

Swoją przygodę z trenowaniem jeźdźców rozpoczął rok później w KJ Fabrex. Z biegiem lat grupa osób z nim współpracujących powiększyła się widząc jego indywidualne podejście na treningach. Z każdego swojego jeźdźca i jego konia stara się stworzyć parę. Widać to po sukcesach jego podopiecznych.

Wraz ze swoją ekipą zawodników ‚Wójcik Team’ sprowadził się do naszego ośrodka i tu jeździ i trenuje. ‚Wójcik Team’ reprezentuje też barwy KJ Facimiech.

Jego pierwszym dużym sukcesem trenerskim było zdobycie przez Kamilę Rokitę brązowego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w skokach przez przeszkody w 2013 r.

W 2015 r. trenowana przez niego Karolina Łyś zdobyła tytuł II-vice Mistrza Polski na Halowym Pucharze Polski Dzieci, oraz 4 miejsce w Pucharze Polski Dzieci w Strzegomiu.

W Mistrzostwach Małopolski w skokach 2015 sam zdobył brązowy medal w kategorii seniorów, a jego zawodnicy zdobyli złoto i srebro w kategorii Juniorów, oraz złoto w kategorii Juniorów Młodszych.

W 2016 r. trenowana przez niego Aleksandra Kawa zdobyła srebrny medal w OOM, złoto w Pucharze kucy i małych koni w kat. E i złoto w Mistrzostwach Małopolski w kat. Juniorów (jako junior młodszy).

O jego umiejętnościach w szkoleniu u podstaw świadczy ilość zdobytych przez jego zawodników odznak jeździeckich, III i II klas sportowych, oraz zdanych egzaminów licencyjnych.

Zajmuje się też szkoleniem młodych koni.

W 2015 r. zdobył uprawnienia gospodarza toru w skokach.

W 2018 r. zdobył uprawnienia instruktora sportu PZJ.

 

POWRÓT